Նոյեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Կուբայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վալդես Ֆիգերոային` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահը կարեւորեց Հայաստանի եւ Կուբայի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը, միջխորհրադարանական գործակցության ակտիվացումը, առեւտրատնտեսական կապերի աշխուժացումը: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանի խորհրդարանում ձեւավորվել է Հայաստան-Կուբա պատգամավորական բարեկամության խումբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Կուբայի դեսպանը նույնպես անհրաժեշտ համարեց փոխգործակցության ակտիվացումը տարբեր ուղղություններով: Նա կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, ինչպես նաեւ համագործակցությունը մշակույթի, զբոսաշրջության, դեղագործության, առողջապահության եւ այլ ոլորտներում:
ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ վերադառնալով Կուբայի ԱԳՆ, դեսպանը կշարունակի իր նպաստը բերել Կուբա-Հայաստան հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում: Դեսպան Վալդես Ֆիգերոան հավաստիացրեց, որ այսուհետ եւս ամեն ինչ կանի զարգացնելու հայ-կուբայական հարաբերությունները:

Председатель НС принял посла Кубы
6 ноября Председатель НС О.Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Куба в РА Вальдеса Фигероа – в связи с завершением дипломатической миссии.
В ходе беседы обоюдно были отмечены развитие отношений между двумя странами, активизация межпарламентского сотрудничества и ощутимая роль парламентской группы дружбы Армения – Куба, оживление связей в торгово-экономической, культурной сферах, а также в области туризма, здравоохранения, фармацевтики и др.
В заключение спикер НС выразил уверенность, что   по возвращении на родину посол продолжит свою деятельность на благо дальнейшего развития связей между Арменией и Кубой.
В свою очередь г-н Фигероа  заверил, что и впредь сделает все возможное для развития армяно-кубинских отношений.